20130103

Ferrofluidy - jak zrobić swój?

Ferrofluid to substancja cieczopodobna, która ulega sile pola magnetycznego.

Ferrofluid składa się z cieczy nośnej (coś organicznego, najlepiej olej) i z substancji, która reaguje na pole magnetyczne, na przykład żelazo, dodatkowo należy dodać coś co będzie przeciwdziałaniu tworzeniu się grudek - na przykład kwas cytrynowy.

Tworzenie specyficznych kształtów (kolce, im większe, tym większe pole działa na ferrofluid) pod wpływem pola magnetycznego tworzą się ze względu na nietypową budowę substancji (ciało ciekłe).

Ferrofluidy są drogie, ale stosunkowo łatwe i proste do zrobienia w domu.

Sposób 1: kupujemy atrament magnetyczny (niestety z tego co widzę to słabo dostępny) i dodajemy do niego olej roślinny. Można zamiast oleju roślinnego użyć nafty (niższy stopień lepkości) z dodatkiem kwasu cytrynowego, co ulepszy nasz ferrofluid.

Sposób 2: wyczytałam go z tej strony: Link, więc pozwolę sobie zacytować całą instrukcję:

"Odczynniki i sprzęt: kwas oleinowy, woda amoniakalna, chlorek żelaza (III) (substancja używana do wytrawiania płytek układów elektronicznych), woda destylowana,  nafta, wełna żelazna (STEEL WOOL - materiał używany do polerowania, można zastąpić wiórkami żelaza o dużej powierzchni), silny magnes (może pochodzić ze starego głośnika lub z zepsutego CD-Romu - niobowy), źródło ciepła, dwie zlewki, plastikowa strzykawka, filtr do kawy
  1. Plastikową strzykawką odmierzyć 10 ml roztowu FeCl3 w wodzie destylowanej do szklanej zlewki i dodać 10 ml wody destylowanej (rozcieńczenie zapobiegnie gwałtownej rekcji)
  2. Mieszając dodawać małymi porcjami wełny żelaznej (ewentualnie wiórków żelaza)  aż roztwór zabarwi się  na kolor jasnozielony. Roztwór przesączyć od żelaznych pozostałości. Otrzymujemy roztwór żelaza II.
  3. Następnie dodać 20 ml roztworu FeCl3 do otrzymanego roztworu FeCl2. (Ważne jest zachowanie stosunków FeCl3 do FeCl2 2:1 moli, roztwór FeCl2 jest nierozcieńczony dwukrotnie w stosunku do wyjściowego).
  4. Mieszając do roztworu dodać 150 ml wody amoniakalnej, która zneutralizuje nadmiar HCl i przeprowadzi roztwór Fe (II i III) w Fe3O4.
  5. W dobrze wentylowanym pomieszczeniu roztwór zagrzać do wrzenia i dodać 5 ml kwasu oleinowego ciągle mieszając , kontynuować grzanie i mieszanie do momentu zaniku zapachu amoniaku (ok. 1 godziny). Kwas oleinowy reaguje z amoniakiem tworząc oleinian amonu, który opada, w momencie zaniku amoniaku, kwas oleinowy jest odtwarzany. Cząsteczki ferrofluidu są zawieszone w roztworze.
  6. Do ochłodzonego roztworu dodać 100 ml nafty i mieszać do momentu kiedy kolor czarny przejdzie z roztworu wodnego do warstwy organicznej-nafty.
  7. Oddzielić warstwę wodną od organicznej (nafty) i mamy ferrofluid
Mając do dyspozycji FeCl3 i FeCl2 można przejść od razu do punktu 3."

Sposób 3: Wyodrębnić żelazo ze starych kaset magnetofonowych używając acetonu. Wyparte żelazo zmieszać z naftą + kwas cytrynowy.


UWAGA: NIE JESTEM CHEMIKIEM I NIE ODPOWIADAM ZA WYNIKI EKSPERYMENTÓW. PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO JAKICHKOLWIEK DZIAŁAŃ NALEŻY ZACZERPNĄĆ FACHOWEJ INFORMACJI.

1 komentarz:

  1. Naprawdę bardzo ciekawe tematy :). Dzięki Tobie zaczęłam się bardziej interesować galaktyką. Bardzo interesująca jest ta Ferrofluid, Na pewno wypróbuję go w domu ;).

    OdpowiedzUsuń