20130126

Zdjęcia czarnej dziury...

...a konkretniej jej horyzontu zdarzeń, będą możliwe w najbliższej przyszłości.Naukowcy stworzyli teleskop, który jest w stanie zrobić zdjęcie czarnej dziurze - supermasywnej czarnej dziurze, w tym tej (Sgr A) w środku Drogi Mlecznej (obrazek u góry na podstawie wstępnych pomiarów, 13 styczeń 2013). Posiada raczej półksiężycowy kształt, który wynika z materii z dysku akrecyjnego. Przewidywano, że powinno zaobserwować raczej kształt kropli ("asymetryczny Gauss"). Co prawda zdjęcia nie są z kosmosu, ale chodzi o sam kształt i zjawisko:

Dotychczasowe zdjęcia centrum galaktyki wyglądają tak:
Horyzont zdarzeń emituje silne promieniowanie(energia) na skutek materii wsysanej przez czarną dziurę, dzięki czemu będzie można go zobaczyć na zdjęciu (Event Horizon Teleskope). Dysk akrecyjny ma kształt półksiężyca, ponieważ gaz obraca się dookoła czarnej dziury, jedna część obraca się w kierunku Ziemi, przez co światło staje się jaśniejsze z tej strony, z drugiej strony, gdy gaz się oddala, światło ciemnieje - ten efekt nazywamy efektem Dopplera.


1 komentarz:

  1. Czarne dziury są fascynujące. :) Przy tak dużych różnicach jasności zapewne precyzyjniej chodzi o relatywistyczny efekt Dopplera. http://pl.wikipedia.org/wiki/Relatywistyczny_efekt_Dopplera

    OdpowiedzUsuń