20121203

Z cyklu ródź sobie sam: Bezmózgowie, anencephalia

Bezmózgowie to defekt genetyczny polegający zamknięciu się cewki nerwowej w 2-4 tygodniu ciąży skutkujący całkowitym brakiem rozwoju mózgowia oraz czaszki, bądź wytworzeniem tylko tyłomózgowia. Płód z całkowitym brakiem mózgu rodzi się martwy, natomiast płód posiadający tyłomózgowie umiera w ciągu paru godzin.


Dziecko urodzone z bezmózgowiem  nie jest w stanie czuć bólu, jest całkowicie nieświadome, ślepe oraz głuche.

Cewka nerwowa to wąski kanał, który między 2-4 tygodniem ciąży zwija się i zamyka, tworząc rdzeń kręgowy oraz mózg, natomiast u anencefalii cewka się zamyka, co skutkuje brakiem większości mózgu oraz czaszki. Jeśli są szczątki mózgu, to nie są one pokryte kością.


Badania pokazują, że zażywania witaminy B9 przez kobietę w wieku reprodukcyjnym może znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia bezmózgowia (nie wystarczy tylko w czasie ciąży). Zaleca się spożywanie 0,4 mg witaminy B9 dziennie.

3 komentarze:

 1. Sądząc z kontekstu to w pierwszym zdaniu zjadłaś "nie", tzn. powinno być "polegający na niezamknięciu się". :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie polegający na zamknięciu się :P:P

  OdpowiedzUsuń
 3. Eee.. No to błąd musi być w takim razie niżej - "natomiast u anencefalii cewka się nie zamyka". :P

  Ale pocisnąłem przed chwilą katola na yt. :D http://www.youtube.com/watch?v=CUCqrqDJw6I Początkowo to aż waliłem ręką w klawiaturę, taka mnie nienawiść ogarnęła. Człowiek się budzi po drzemce po uczelni, a tu jakiś pajac propagujący zakaz aborcji nagle mówi o tolerancji dla nich i ich urojeń. Jak widać niektórzy bezmózgowie przeżyli, a nawet piszą banialuki w komentarzach po necie. :/

  OdpowiedzUsuń