20121201

8 części ciała, które są zbędne

1. Punkt Darwina: kawałek skóry wywinięty do wewnątrz, u naszych kuzynów tworzący spiczaste uszy, niektórzy ludzi do dzisiaj to mają.


2. Męskie sutki: pozostałość po życiu płodowym, wszyscy ludzie domyślnie są najpierw kobietami, dopiero testosteron działający na płód zmienia go w chłopca w przypadku, gdy posiada chromosomy XY. Odpowiednio stymulowane gruczoły mlekowe u mężczyzny mogą produkować mleko.

3. Trzecia powieka: właściciele kotów na pewno wiedzą o co chodzi, a chodzi o jasną błonę, która zakrywa całe oko i jest dodatkową ruchomą, ochronną warstwą pod górną i dolną zewnętrzną powieką. U człowieka jest to różowy punkcik w wewnętrznym kąciku oka.

4. Żeńskie narządy rozrodcze u mężczyzny - jest to znowu pozostałość od nierozbudowanej żeńskiej macicy i pochwy, przyczepione do prostaty.
5. Zewnętrzne mięśnie uszu: nasi przodkowie potrafili poruszać uszami, jak zwierzęta. Wciąż je mamy, więc możemy się nimi nauczyć poruszać (ja trochę umiem :P).

6. Mięsień podobojczykowy: Niektórzy mają jeden, inni wcale, a niewielu ma po obu stronach. Był przydatny, gdy ludzie chodzili na czterech kończynach.
 

7. Mięsień dłoniowy długi: 11% ludzi nie ma w ogóle mięśnia, który łączy łokieć i dłoń. W przeszłości mógł być przydatny do wspinania się.8. Zęby mądrości: kiedyś ludzie jedli dużo roślinnego pokarmu, by uzupełnić ilość dziennych kalorii. Dodatkowe dwie pary zębów trzonowych z pewnością w tym pomagały. Dzisiaj, szacuje się, że zaledwie 5% populacji posiada zdrowe "8".


3 komentarze:

 1. Fajne :), o 4, 6 i 7 nawet nie wiedziałem. Brakuje mi tylko wyrostka robaczkowego, jako jednego z najuciążliwszych narządów szczątkowych obok zębów ósemek. Żeby było śmiesznej, to mi nie wyrosły nawet siódemki, choć są podobno ludzie co i dziewiątki mają. :P

  Wydaje mi się, że mam to z pierwszego punktu, ale jakoś wyżej, bardziej jak z prawej strony zdjęcia. :D Nie jestem pewien, w ogóle mam dość rozbudowane uszy. Jako dziecko bardzo mi odstawały, a teraz praktycznie nie. Podejrzewam, że to od bawienia się mięśniami od ich poruszania, więc na coś się przydały. :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, właśnie chciałam uniknąć takich oczywistych niepotrzebnych narządów :P

   Usuń
 2. Caban, to jeszcze tylko naucz się poruszać tymi uszami i będziesz miał pełen pakiet w tej dziedzinie :P

  OdpowiedzUsuń