20121229

Od moczu do mózgu, czyli nowa technologia pozyskiwania komórek mózgowych

Chińskim naukowcom udało się wyprodukować niedojrzałe komórki mózgowe (zdolne do przekształcenia w wiele rodzajów komórek nerwowych) z uryny. Pomoże to w badaniach nad chorobami neurodegeneracyjnymi, jak choroba Alzheimera i Parkinsona oraz w testowaniu nowych leków,  które są używane do leczenia tych chorób, oraz usunie całkowicie sprzeciw kato-psycholi, którzy są przeciwni ratowaniu ludzi za pomocą produktów z  komórek macierzystych (uważają, że glut ma takie same prawa, jak pełnoprawny i świadomy człowiek; co dziwne, wielu normalnych ludzi traktuje ich urojenia poważnie).

Na dzień dzisiejszy wiemy, że komórki dorosłe z organizmu człowieka można przekształcić do stanu komórek macierzystych, a co za tym idzie do każdej innej komórki. Dzięki temu można hodować tkanki z organizmu pacjenta (nie powodują one odpowiedzi autoimmunologicznej), by leczyć przeróżne choroby. Niestety okazuje się, że ta metoda ma wadę: zmienianie genomu i zmienianie komórek w inne destabilizuje ich DNA i może powodować mutacje, a co za tym idzie, takie tkanki są zupełnie bezużyteczne dla pacjenta.

W tym badaniu pobrano próbki krwi z dawców w wieku 10, 25, 37 lat i przekształcono je w neurony przewodzące impulsy nerwowe oraz w dwa rodzaje komórek glejowych. Powstałe komórki przenieśli do mózgów młodych szczurów i okazało się, że po kilku miesiącach nowe komórki nerwowe przeżyły. Różnica w ten metodzie jest taka, że komórki nie przeszły etapu komórek macierzystych, czyli są mnie podatne na mutacje.

Wcześniej naukowcom ze Stanford udało się przeistoczyć tkankę łączną myszy w bezpośrednio w neurony (bez etapu komórek macierzystych).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz