20121227

Choroby autoimmunologiczne - przekwalifikowanie białych krwinek, nowa terapia?

Naukowcom udało się przeprogramować typ T komórek (limfocyty T) odpowiedzialnych za cukrzycę typu I, która jest chorobą autoimmunologiczną. Zmodyfikowane białka były wycelowane prosto w limfocyty T, które atakowały komórki trzustki, co powoduje chorobę. Naukowcy przewidują, że ta metoda będzie niezwykle skuteczna (u myszy całkowicie zlikwidowała chorobę) w nie tylko samej cukrzycy typu T, ale także we wszelkich chorobach autoimmunologicznych, jak na przykład stwardnienie rozsiane (limfocyty T atakują komórki mieliny, powłokę ochraniającą włókna nerwowe).

Każdego dnia część komórek naszego ciała umiera i za każdym razem, gdy to się dzieje, komórka wysyła sygnał do układu immunologicznego. Jeśli śmierć jest spowodowana przez uraz, bądź zapalenie komórka wysyła agresywny sygnał, który aktywuje białe krwinki. Jeśli natomiast śmierć komórki jest spowodowana jej naturalną śmiercią i jest wynikiem naturalnego cyklu życia komórki, wysyła sygnał subtelny, który nie aktywuje białych krwinek.

Każdego dnia w naszym organizmie umiera 200 miliardów czerwonych komórek krwi (czerwonych krwinek), które wysyłają w chwili śmierci sygnał subtelny, który nie aktywuje białych krwinek (naturalna śmierć). Naukowcy skorzystali z tej okazji i przyczepili (wyposażyli w malutki haczyk) do czerwonych krwinek białko trzustki, które jest celem leukocytów T w cukrzycy typu I. Te białka wstrzykuje się tak, jak zwyczajną szczepionkę.

Tak, jak u psów Pawłowa (dosłownie!) udało się przeprogramować białe krwinki: w chwili śmierci krwinki czerwone wraz z przyczepionym białkiem trzustki wysyłały sygnał subtelny, delikatny, a nie agresywny, więc limfocyty T nie były aktywowane, by atakować białka trzustki. "Nauczyły się" one, by nie atakować komórek trzustki i w ten sposób udało się całkowicie wyeliminować objawy cukrzycy typu I u myszy.

Ogromną zaletą metody jest to, że jest niezwykle precyzyjna (mało skutków ubocznych) oraz nie ukrywajmy, świetnie rokująca. Badania kliniczne mają być przeprowadzone najwcześniej w 2014 roku i prawdopodobnie będzie można nią wyleczyć wiele chorób autoimmunologicznych (jeśli nie wszystkie), nie tylko te, w których udział biorą limfocyty T, ale także limfocyty B.

1 komentarz: