20150113

Z cyklu ródź sobie sam: "Zespół znikającego płodu"


Zespół znikającego płodu, inaczej nazywany "resorpcją płodu" polega na obumarciu płodu w macicy matki i wchłonięciu go przez płód bliźniaczy (ciąża bliźniacza). Zazwyczaj martwe szczątki są całkowicie wchłonięte przez żyjącego lub matkę, ale nie zawsze - czasami żywy/a brat/siostra skompresuje zwłoki rodzeństwa i powstaje wtedy płód papierowy lub sprasowany.

Powody śmierci płodu bliźniaczego są takie same, jak płodu "pojedynczego": wada chromosomalna, genetyczna, źle zaimplementowane łożysko... a także prawdopodobnie rywalizacja o dopływ składników odżywczych pomiędzy zarodkami, a potem płodami.

Często dzieje się tak, że płód już w okresie zarodkowym przestaje się rozwijać i zostaje wchłonięty. To zjawisko zachodzi nie tylko u ciąży bliźniaczej, ale też pojedynczej.

Ryzyko dla życia i zdrowia matki w przypadki wystąpienia zespołu znikającego płodu zależne jest głównie od dwóch czynników: czy ciąża jest jedno- , czy dwukosmówkowa (głównie wzrasta ryzyko dla śmierci drugiego płodu przy ciąży jednokosmówkowej) i w którym miesiącu płód obumarł. Do komplikacji należą: poronienie żyjącego płodu, przedwczesny poród, infekcja pochodząca od obumarłego płodu, krwotok i śmierć, jednak to w rzadkich przypadkach, gdy obumarcie następuje w trzecim trymestrze.

Zespół znikającego płodu występuje stosunkowo często. Wg niektórych szacowań, aż w 85,6% ciążach bliźniaczych jeden z płodów obumiera (1/8 ciąż to ciąże podwójne). Oznacza to, że wiele kobiet było w ciąży bliźniaczej i nawet o tym nie wie. Niestety dokładne oszacowania zjawiska są niemożliwe (na razie), jako, że wchłonięty bliźniak często nie pozostawia po sobie żadnego śladu...

Biorąc pod uwagę to, że płód z matką konkurują o dopływ składników odżywczych (brak równowagi pomiędzy tymi zwalczającymi się siłami powoduje różne komplikacje) nie powinno dziwić, że taka konkurencja dotyczy również brata/siostry bliźniaka/czki...

Takie wyrachowanie i "bezduszność" słodkich bobasków może szokować, ale nie jest niczym nienormalnym, ani nienaturalnym. Są w przyrodzie takie przypadki, że cała rodzina się zjada - matka zjada ojca (w końcu spełnił swój obowiązek...), a potem dzieci zjadają matkę (jak urodzi). W ciąży człowieka, bardzo wyczerpującej dla organizmu, żadne składniki odżywcze nie mogą się zmarnować.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz