20130210

W jaki sposób chroniczny ból wpływa na pamięć krótkotrwałą?

Od dawna było wiadome, że ludzie odczuwający ból chroniczny skarżyli się na problemy z pamięcią krótkotrwałą, jednakże mechanizm tego zjawiska nie był znany.

Ostatnie badania wykazują (na zwierzętach), że ból może zmieniać sposoby odczuwania i myślenia danego osobnika, ponadto może zmieniać procesy poznawcze. Do najważniejszych zmienionych procesów poznawczych należą: pamięć przestrzenna, pamięć rozpoznawania, emocjonalne i nie-emocjonalne decyzje.

Naukowcy zamontowali szczurom multi-elektrody w mózgu, po czym przeszkolili te zwierzęta w labiryncie, w którym miały wybrać dwie różne ścieżki, po czym miały powtórzyć tą samą ścieżkę (niestety nie wiem na jakiej zasadzie one zostały "poproszone" o powtórzenie danego wyboru). To badanie miało za zadanie sprawdzić pamięć przestrzenną (część z pamięci krótkotrwałej) - po bolesnej kontuzji okazało się, że ilość informacji zarejestrowana przez elektrody zmniejszyła się. Może to oznaczać dwie różne rzeczy: utrata pamięci przestrzennej albo rejony mózgu odpowiedzialne za pamięć są przeciążone odczuwaniem bólu, co przeszkadza w swobodnym przepływie informacji.

Wychodzi na to, że odczuwanie bólu indukuje zmienności w rejonach mózgu niekoniecznie odpowiedzialnych za ten  ból (pamięć, emocje).

2 komentarze:

  1. Czemu na sobie takich eksperymentów nie przeprowadzą :P

    Wiem, że u ludzi pod wpływem stresu, gdy wydziela się bodajże adrenalina, zwiększa się ilość zapamiętanych informacji. Badali to, prosząc przedstawicieli h. sapiens o wkładanie ręki do miski z lodowatą wodą.

    OdpowiedzUsuń
  2. ^Ale chyba tylko do pewnego poziomu, którego przekroczenie negatywnie wpływa na zapamiętywanie i myślenie w ogóle.

    OdpowiedzUsuń