20130205

Specjalne włókna zmieniają kolory, gdy się je rozciąga


Te włókna zostały stworzone poprzez nakładanie wielu warstw polimerów na szklany rdzeń, który został potem usunięty. W zależności od grubości włókna odbija ono fale elektromagnetyczne z całego spektrum widzialnego.

Nie jest to jakaś nieznana, absolutnie nowa technologia całkowicie wymyślona przez człowieka. Struktura włókien bazuje na rozwiązaniach i strukturach znajdowanych w naturze, naukowcy jedynie połączyli ją z "rozciągającym się włóknem".

Roślina Margaritaria nobilis posiada mało wartości odżywczych w porównaniu ze swoimi konkurentami, ale naśladuje kolorem wartościowsze owoce. Ptaki żywiące się tymi niebieskimi owocami mylą Margaritaria nobilis z bardziej odżywczymi odpowiednikami i w ten sposób roznoszą ich pestki. Jeśli chodzi o rośliny, kolor jest bardzo ważnym czynnikiem odkąd zwierzęta wykształciły narząd wzroku, który pozwala im rozróżniać fale elektromagnetyczne w zależności od długości fali, co daje efekt różnych kolorów. Właśnie struktura powłoki tej rośliny i sposób odbicia światła sprawił, że roślina stała się inspiracją do stworzenia nowej technologii.

Właściwie na czym polega struktura skórki tego przypominającego kolorem muchę owocu? Powierzchnie komórki skórki tworzą powtarzający się, zakrzywiający się wzór, które powodują interferencję fal elektromagnetycznych. Zauważono, że wiele warstw takich komórek cylindryczną architekturą, wyjątkowo regularną. Naukowcom udało się to zrekonstruować używając mechanizmu roll-up.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz